Kategoriler
Denemeler

İlham ve Motivasyon Kaynağı Birbirinden Değerli Konuşmalar

İlham ve Motivasyon Kaynağı Birbirinden Değerli Konuşmalar şeklinde bir yazı yazmamın çeşitli sebepleri var. Bu sebeplerden en önemlisi ben ve benim gibi üniversiteden yeni(!) mezun olmuş ne yapacağını bilmeyen, kafa karışıklıkları ve toplum baskısıyla baş etmeye çalışan, argo tabirle henüz bir baltaya sap olamamış bizleriz. Bu yazıyı yazıyorum ki hem kendi motivasyonum biraz artsın hem de umutsuz olan bir çok arkadaş paylaşacağım konuşmaları görerek daha geç olmadığının farkına varsın. Hepimiz biliyoruz ki her insanın hayatının bazı dönemlerinde zor zamanları olur. Her anlamda yıprandığımız o kötü dönemlerde insan karar vermekte zorlanırken doğru ile yanlışı karıştırır hale gelir. Bu zamanlar insanı mental anlamda o kadar çok yıpratır ki en basit sorun bile bizim için ağır bir yük demektir. İnsan olarak böyle zamanlarda ilham alabileceğimiz motivasyonumuzu tekrar yukarı çıkarabilecek bir şeylere ihtiyaç duyarız.

Bazılarınız ister şans (ki bu faktöre bende inanırım) desin ister torpil hiç fark etmez bugün dünyada adından söz ettiren bir çok insan çok fazla çalıştığı ve en önemlisi ne istediğini bildiği için dünyanın en önemli insanları.Ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın zamanında attığı bir tweet vardı hiç unutamıyorum. Kendisi şöyle yazmıştı; “Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, başka bir şey ne duydum ne gördüm..gerisi traştır, süstür, dedikodudur.” sizce de bu cümle her şeyi özetlemiyor mu?

Yaptığım araştırmalarda sevgili Cem Yılmaz gibi bir çok başarılı insan olayın kilit noktasının çok çalışmak olduğunu söylüyor. Tabi ben olaya sadece çalışmak olarak bakmıyorum. Ahlaki değerleri yüksek olmak, iyi bir insan olmak, adil olmak, başarısızlık halinde tekrar denemek gibi çok önemli davranışlarda oldukça önemli. Umarım bu paylaşacağım videolar bu sitede bu yazıyı görenler için faydalı olur. İşte sizi biraz olsun harekete geçirmesini beklediğim meslekleri birbirinden tamamen farklı ( bilim adamı, yazar, iş adamı, oyuncu ) kişilerin “İlham ve Motivasyon Kaynağı Birbirinden Değerli Konuşmalar” adı altında derlediğim konuşmaları;

Carl Sagan – Soluk Mavi Nokta

Randy Pausch – Öleceğini Öğrendikten Sonraki Son Dersi

Steve Jobs – Stanford Üniversitesi Konuşması

Les Brown – Aç Olmalısınız

Denzel Washington – Naacp Image Ödülleri

Sizinde bu şekilde etkilendiğiniz ilham ve motivasyon konuşmaları varsa yorum yaparak destek olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.