Kategoriler
Denemeler

Aydaki Adam

Aydaki Adam…

Bu yazıya konu olan Ay’daki adamın işleri hiçbir zaman istediği gibi gitmedi. Karşısına çıkan en büyük engel sonradan fark edeceği üzere aslında kendisiydi. İnsanlara karşı her zaman şeffaf davranırdı. Yani o an içinden ne geliyorsa onları dile getiriyordu ama ilerleyen yaşları ona şunu öğretti: insanlara yalandan da olsa duymak istedikleri sözler söylenmeliydi. Bu tarz hareketler onun midesini bulandırsa da hayat onun midesini düşünecek kadar insanı içerisinde barındırmıyordu.

Çevresi tarafından çok konuşan, kendisini öven, yer yer ukala birisi olarak tanınırdı. Ancak yine çok hem de çok az kişinin bildiği bazı özellikleri vardı. Mesela karşısında birisi konuşuyorken o kişiyi gözünün içine bakıp gerçekten dinlerdi ya da bilmediği bir konuda ahkam kesmek yerine ben bunu neden bilmiyorum diye kendisine en ağır eleştiriyi getirirdi.

İlk izlenim onun için de önemli bir meseleydi. Ancak daha çok önem verdiği konu zamanla insanların tanınabileceğine olan inancıydı. Ne yazık ki çok kötü bir dönemde hayat mücadelesi veriyordu. Çünkü insanların çok büyük bir kısmı sabırsız ve zamanla yarışır haldeydi. Halbuki pek çok kimsenin bilmediği en önemli hakikatlerden birisi zamanla yarışılamayacağıdır. İnsan ancak kendisiyle yarışabilirdi. Bütün bu keşmekeşin tam olarak sebebi de buydu.

Bu adam bunların farkında olarak kendi zamanını yaratmaya ve bu keşmekeşten kurtulmaya karar verdi. Kurtulması gereken keşmekeş içerisinde bildiği, tanıdığı her şey ve herkes vardı. Ancak kafasında cevaplaması gereken bir çok soru vardı. Her şeye rağmen sıfırdan başlayabilir mi? Yanlış bildiklerini yeniden doğru şekilde öğrenebilir mi? Yapacakları ya da yapmayı planladıkları için yeterli enerjisi ve gücü var mı?

ve

Aydaki adam, Yazı mı Tura mı?

Miskin Yunus söyler sözü
Kan yaş ile doldu gözü
Bilmeyen ne bilsin bizi
Bilenlere selam olsun

Yunus Emre

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.